czwartek, 1 maja 2014

Światowy Dzień Ziemi



W kwietniu w "Małej świetlicy" odbyło się kolejne spotkanie comeniusowe, tym razem związane z obchodami Światowego Dnia Ziemi. W trakcie zabawy "Zielone światło dla Ziemi" przypomnieliśmy sobie co można zrobić, aby poprawić sytuację ekologiczną naszej planety, a przede wszystkim, w jaki sposób my sami  każdego dnia powinniśmy o nią dbać. Odwiedziliśmy także naszą "zaprzyjaźnioną" stronę internetową www.ekodzieciaki.pl i obejrzeliśmy krótkie filmiki nt. bioróżnorodności. Ponadto obejrzeliśmy wystawę prac "Pomyśl, zanim wyrzucisz". Efektem naszych działań jest plakat wykonany techniką collage'u. Zachęcamy do obejrzenia naszych "zmagań" w galerii.






sobota, 29 marca 2014

Wizyta Partnerów z Wielkiej Brytanii

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć zrobionych podczas wizyty gości z zaprzyjaźnionej comeniusowej szkoły. Podczas wizyty mogliśmy się sporo nauczyć i lepiej poznać, a przy okazji stworzyć wiele wspólnych projektów.





czwartek, 6 lutego 2014

Eko-przedszkolaki

Pod koniec stycznia odbyły się zajęcia, w których uczestniczyły nasze przedszkolaki. Poznaliśmy zagadnienia recyklingu, ucząc się właściwej segregacji odpadów, jakie pojawiają się w naszych domach. Było dużo kolorów i dużo rzeczy do ugniatania :)














czwartek, 30 stycznia 2014

Ekologia na lekcjach cz. 1

W ramach godziny wychowawczej przeprowadziliśmy lekcję poświęconą znaczeniu ekologii w życiu człowieka, skupiliśmy się głównie na wykorzystaniu surowców wtórnych, ich znaczeniu i odzyskiwaniu. 
Następnie uczniowie zaprojektowali swoje własne plakaty ekologiczne, które umieściliśmy na tablicy w klasie. Teraz pozostali uczniowie mogą odczytać stworzone hasła i zobaczyć prace kolegów. 

Mirek



wtorek, 28 stycznia 2014

Tony śmieci... i co dalej?

8 stycznia odbyły się kolejne warsztaty w ramach programu Comenius, tym razem pod hasłem „Tony śmieci...i co dalej?”. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się:
·         gdzie trafiają śmieci z naszych domów
·         co dzieje się ze śmieciami poddanymi segregacji
·         a co z odpadami, które trafiają do jednego zbiorczego kontenera
·         trochę o sortowaniu śmieci
·         o składowaniu, czyli wysypiskach i spalarniach
·          jaki sposób można przetworzyć posegregowane odpady, czyli recykling
Jako pomoc dydaktyczną wykorzystaliśmy książkę Alexa Fritha Recykling i odpadki i grę komputerową Segregujemy odpady - jako utrwalenie, co i jak można segregować (źródło: www.ekodzieciaki.pl).

Ponadto dzieci poznały znaczenie poszczególnych znaków ekologicznych, które można spotkać na opakowaniach towarów. Ostatnim zadaniem było wyszukiwanie znaków na różnych opakowaniach (m.in. butelki plastikowe, opakowania papierowe, szklane) i wytłumaczenie, co one oznaczają.

Powstał też film poklatkowy o robocie - również z materiałów odpadowych - to takie zwieńczenie naszych „trudów” recyklingowych ;-) (wkrótce film opublikujemy).

Informacje od Beatki i Jadzi

Poniżej publikujemy kilka zdjęć z tego wydarzenia: